סובל מנכות כלשהי?

מאמין שמגיע לך פטור ממס הכנסה בגלל היותך נכה?

רוצה לחסוך כסף ולמצות את הזכויות שמגיעות לך ע"פ חוק?

אם אתה סובל מנכות כלשהי ייתכן זכאי לפטור ממס הכנסה, כך שתוכל לחסוך אלפי שקלים בשנה ולהגדיל את הנטו שלך במיידי. אני עו"ד עופר מגזניק ואני מתמחה בקבלת פטור ממס הכנסה לנכים. פנה אלי ומצה את הזכויות שמגיעות לך בזכות ולא בחסד. פטור ממס הכנסה מסיבות רפואיות – זה אפשרי

הגעת למקום הנכון!

לפרטים נוספים חייגו 072-33-80-435

או מלאו פרטיכם בטופס ונחזור בהקדם:

נשמח לעמוד לשירותכם

האם כל אחד יכול? 
האמת היא שכן. כל אדם שמשלם מס הכנסה זכאי להחזר מס במידה והוא סובל מנכות. יותר מכך – גם אם אתם ממשיכים לעבוד למרות נכותכם אתם זכאים להחזר ולעיתים אף לפטור.

בנוסף, גם פנסיונרים זכאים להחזר/פטור כך שהם יכולים לחסוך את כספי הפנסיה לדברים החשובים באמת.

אולי תופתעו אבל גם אדם שיש לו הכנסות שאינן מעבודה (למשל השכרת נכס)  יכול להגיש תביעה להחזר מס, אך במקרה זה ייתכן והפטור יהיה נמוך באופן משמעותי.
 
מה התנאים לקבלת הפטור?
חשוב לזכור שפטור ממס הכנסה הוא בגדר "הכל או כלום" , כלומר אין הטבה חלקית או פטור חלקי אלא תקרה קבועה באופן הבא:
 
במידה ונקבעה שנה נכות רפואית משוקללת לתקופה של לפחות חצי שנה בשיעור של 90% לפחות. נכות רפואית משוקללת היא זו שמצרפת מספר נכויות עקב בעיות רפואיות שונות (סכרת עם סיבוכים, מחלת לב, אי ספיקת כליות, פרקינסון, טרשת, דום נשימה בשינה ועוד).
חשוב לזכור - אחוזי הנכות תמיד מעוגלים למעלה כך שגם 89.01% מספיקים, אבל מצד שני אדם שנקבעו לו 88.8% נכות זהה שנקבעו לו 0% נכות.
  • במידה ונקבעה 100% נכות עקב בעיה רפואית קשה אחת כמו עיוורון, מחלת סרטן, השתלת איברים (לב, ריאות, כליות) ושימוש בדיאליזה.
     
  • המשמעות היא אחת - מי שנקבעה לו נכות לתקופה של פחות מחצי שנה – לא זכאי לפטור ממס בגין הכנסותיו.
אמנם כולנו רוצים להיות בריאים, אבל אם אתם סובלים מנכות כלשהי אתם לא אמורים לסבול גם מבחינה כלכלית. למעשה, אם אתם סובלים מנכות ייתכן ומגיע לכם החזר חלקי או מלא ממס הכנסה. אני מזמין אתכם לדעת מה מגיע לכם מבחינה חוקית וכלכלית ולממש את זכויותיכם.
מהי נכות רפואית משוקללת?
נכות רפואית משוקללת היא זו שמחשבת אחוזי נכות רפואית עקב מספר מחלות באופן מצטבר. כלומר כל שיעור נכות כלשהו מתחיל מ-100% ולפניכם דוגמה כדי להראות את מורכבות החישוב:

אם נקבעו לאדם 65% נכות בגין סכרת ו-40% נכות בגין מחלת לב – הדבר ייחשב לנכות משוקללת של 79% ולא לנכות של 105% (65+40). החישוב משקלל את ה-40% של מחלת הלב מתוך 35% הנותרים אחרי הסכרת (100-65) והתוצאה תהיה 79 -35% מתוך 40 שהם 79. בשורה התחתונה המשמעות היא שאותו אדם אינו זכאי לפטור.

מתי הפטור נכנס לתוקף?
הפטור הוא רטרואקטיבי ועתידי, כלומר הוא תקף רטרואקטיבית (6 שנים אחורה לשכירים ולפחות 3 שנים לעצמאים) ומיום קבלתו ואילך. עם זאת, הפטור מותנה בתקופת הזכאות למשל – אדם שקיבל נכות רפואית קבועה (נכות של 100% עבור מחלה אחת או נכות משוקללת של 90% )– יקבל פטור לצמיתות.

חשוב לזכור דבר אחד - תקופת הזכאות הרטרואקטיבית נקבעת מהרגע שבו הגיע הנכה לדרגת הנכות הנדרשת. למשל, אם לאדם כלשהו נקבעו 88% נכות במשך 5 שנים, אך לפני שנה הוא הוכר כחולה בליקוי נוסף בשיעור של 10%, הוא זכאי לפטור אך ורק שנה רטרואקטיבית כלומר מהרגע שבו הצטברו כל נכויותיו לרמה משוקללת של 90%.

האם ישנה תקרה לפטור?
פקודת מס הכנסה מתעדכנת כל שנה וקובעת את גובה תקרת הפטור. למשל, בשנת 2014 עמדה התקרה שמקנה פטור ממס על 614,400 שח כשמדובר על הכנסה מעבודה, אך מדובר אך ורק על מקרים שתקופת הנכות עולה על 365 יום. ורק לשם השוואה – באותו שנה עמדה התקרה שמקנה פטור ממס על 73,680 ₪ כשמדובר בהכנסה שאינה מעבודה.

ומה לגבי זכויות נוספות?
אולי תופתעו לדעת אבל נכות רפואית משוקללת בגובה 90% לפחות מקנה גם זכויות נוספות, למשל הנחה של 40% בארנונה והטבה של תשלום מס רכישה מופחת בקניית דירה למגורים, כך שהמס לתשלום יהיה בגובה 0.5% בלבד מערך הדירה.

 
איך נקבעת דרגת הנכות?

דרגת הנכות נקבעת ע"י אחת הוועדות הרפואיות הבאות: 
- וועדות לצורך פטור ממס הכנסה במוסד לביטוח לאומי.

- וועדות של המוסד לביטוח הלאומי לעניין נכות כללית, נפגעי 
   עבודה, נפגעי פעולות איבה וזכויות מתנדבים.

- וועדות של משרד הביטחון.

- וועדות של משרד האוצר לעניין חוק נכי המלחמה בנאצים/ חוק
   נכי רדיפות הנאצים וחוק לפיצוי נפגעי גזזת.

איך זה נעשה בפועל?
אולי תופתעו לדעת אבל כל זימון לועדה רפואית כלשהי מתחיל בנקודה אחת – פקיד השומה במקום מגוריכם שיעניק לכם בקשה לפטור. עליכם להצטייד ב-562 שח לצורך תשלום אגרה ובמסמכים רפואיים רלוונטים.

פקיד יעביר את התביעה לסניף המוסד לביטוח לאומי שבאזור מגוריכם ואתם תזומנו לועדה רפואית. שם ייקבעו לכם אחוזי נכות בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, אך חשוב לזכור – כל לקוי מצריך הופעה בפני ועדה רפואית שונה במועד שונה.

המשמעות היא אחת – ככל שאתם סובלים מיותר ליקויים כך תזומנו למספר רב יותר של ועדות רפואיות. הועדה האחרונה בשרשרת היא זו שמקבלת/שוללת את דעתן של הועדות הרפואיות שקדמו לה.

ועדה זו מסכמת גם את כל אחוזי הנכות שנקבעו לכם באופן משוקלל, כך שאם הגעתם לנכות המשוקללת הנדרשת תקבלו אישור לקבלת זכאות ממס הכנסה.

במידה ואתם זכאים לפטור – עליכם להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה עבור כל שנה לגביה מבוקש פטור מתשלום המס. במידה ולא זכיתם לפטור ביכולתכם לערער על החלטות הוועדות הרפואיות תוך 45 יום.

ערעור זה נעשה  בפני וועדה רפואית לעררים של הביטוח הלאומי וכרוך בתשלום אגרה (שעומד על 811 שח נכון להיום).
חשוב לזכור דבר אחד לפני שאתם מתחילים בתהליך לצורך קבלת פטור ממס – זהו תהליך ארוך ולעיתים אף מתיש, כך שהוא מצריך חוסן מנטלי בשל ריבוי הבדיקות ע"י הועדות הרפואיות. מנסיוני בתחום זה גיליתי שרק עו"ד יכול לעשות את העבודה ולא חברה לזכויות רפואיות.
רק לעו"ד שמתמחה בתחום הרפואי יש את היכולת לאמוד את סכויי התביעה טרם הגשתה, ידע שמאפשר להפנות אתכם לבצע את הבדיקות הנדרשות במטרה למקסם את אחוזי הנכות, ידע שמאפשר לדעת איזה מסמכים להציג בפני הועדות השונות ואיזה לא ולא פחות חשוב – רק עו"ד יידע באיזה טיעונים עליכם לטעון בועדה הרפואית בהתאם לתקנות המוסד לביטוח לאומי. אולי זה נראה לכם שולי אבל אלו הדברים הקטנים שעושים לא פעם הבדל גדול.

חשוב לזכור - על פי חוק רק עורך דין רשאי לייצג אתכם בפני הועדה הרפואית, לטעון את הטענות עבורכם ולהשיב עבורכם על שאלות. ורק לצורך השוואה – החברות השונות לזכויות רפואיות אינן מייצגות אתכם בועדה הרפואית ברגע האמת (ואינן מוסמכות לעשות זאת ע"פ חוק), לכן הן מעניקות לכם אך ורק הדרכה וייעוץ טלפוני. בנוסף, הן אינן מורשות להגיש עררים ואסור להן לפנות לבית הדין במידת הצורך.

למעשה, ברגע האמת של דיוני הוועדה הרפואית שם מוכרע גורל התביעה שלכם – אתם לבד. לכן  אני ממליץ שתפנו אלי כדי שאבדוק את סכויי תביעתכם, כדי שאייעץ ואלווה אתכם לכל אורך הדרך וכדי שאעשה הכל להבטיח את מימוש זכויותכם.

אני אתכם ולמענכם ומעמיד לרשותכם את כל נסיוני, לרבות ייצוג בוועדות הרפואיות והגשת ערר במידת הצורך. אמנם לעיתים מדובר בתהליך ארוך ומייגע שכולל מספר רב של בדיקות וביקורים בוועדות הרפואיות, אבל אני מאמין שלכל אדם הזכות לממש את המגיע לו על פי חוק. אז למה אתם מחכים?